Akce poskytla skvělou příležitost pro sdílení poznatků a navázání užší spolupráce s partnery.
Na workshopu vystoupila Dr. Kateřina Chamrádová s prezentací „Kompostování kalů z čistíren odpadních vod v laboratorních podmínkách“, ve které představila výsledky dosažené na nově vyvinutém kompostovacím zařízení, určeném ke zlepšení efektivity kompostování. Ing. Jitka Pavlíková z FCC Česká republika, s.r.o., se podělila o zkušenosti s poloprovozním ověřováním laboratorních receptur, které otevírá cestu pro praktické aplikace.
Dr. Daniel Vrábl z Ostravské univerzity se zaměřil na „Hodnocení hnojivých substrátů na bázi čistírenských kalů“ a představil své výzkumy růstu rostlin a vodozádržných schopností substrátů, což poskytuje cenné informace pro využití těchto materiálů v rostlinné produkci. Na závěr se kolegyně Dr. Martina Vráblová a Dr. Kateřina Smutná z výzkumné skupiny Úprava a analýza vod věnovaly kvalitě a bezpečnosti substrátů z čistírenských kalů pro rostlinnou produkci.
Mezi hosty jsme přivítali i ministerského radu Ing. Norberta Buchtu z Ministerstva zemědělství, zástupce spolupracujících firem i reprezentanty z akademické sféry - za FCC Česká republika, s.r.o. dorazil vedle Ing. Pavlíkové také ředitel firmy Ing. Pavel Czinege, za frimu Rašelina a.s. Ing. Josef Janoušek, za firmu Mikrochem Mgr. Zdeněk Kozlíček, za Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Vít Formánek, Mendelovu univerzitu reprezentoval Ing. Vlastimil Skoták, Ph.D. a Střední zahradnickou školu Ostrava Lenka Vavrečková.
Těší nás pozitivní ohlasy všech účastníků a věříme, že toto setkání posílí naši spolupráci s akademickou i firemní sférou a přispěje k dalšímu rozvoji v oblasti efektivního využití čistírenských kalů.