Právě díky projektu si totiž pořídili simultánní termický analyzátor (TGA/DSC) za zhruba tři miliony korun, který v sobě obě metody kombinuje.
„Přístroj umožní rozpoznat jednotlivé polymery ve směsi odpadních plastů, což je nezbytné pro řešení problematiky chemické recyklace tohoto typu odpadu, kterou se v Energy Lab v rámci projektu REFRESH zabýváme. Zatím nám tento typ analyzátoru v Laboratoři analýza odpadů a paliv chyběl," shrnul přínosy nového zařízení Pavel Leštinský z IET.
Simultánní TGA/DSC umožňuje sledovat, jak se mění hmotnost vzorku v závislosti na teplotě. K termické degradaci, tedy úbytku hmotnosti při zahřívání materiálů, dochází například při pyrolýze, zplyňování a spalování. Současně DSC (diferenční skenovací kalorimetr) poskytuje informace o endotermních reakcích (tání polymerů, pyrolýzní rozklad) nebo exotermních reakcích (krystalizace, oxidace), které se v materiálu odehrávají. Umožňuje tak lepší pochopení procesů, jež mohou, ale nemusí být doprovázeny změnou hmotnosti.
Součástí analyzátoru je i FTIR (infračervený spektrometr s Fourierovou transformací) plynová cela, která je kompatibilní se stávajícím FTIR spektrometrem a umožňuje analýzu jednotlivých produktů termického rozkladu. K zařízení je možné připojit i reakční celu, ve které je možno pracovat s korozivními a reaktivními plyny, jako je kyselina chlorovodíková, sirovodík či vodík.
Text: Martina Šaradínová
Zdroj foto: IET