„Jsem velmi ráda, že jsme se mohli představit na takto zajímavé a inspirativní akci. Poprvé jsme zde prezentovali Fraunhoferovu inovační platformu, tedy v tuzemsku unikátní propojení naší univerzity a ústavů Fraunhoferovy společnosti, a její spolupráci s našimi vysokoškolskými ústavy. Zejména návštěvníkům z řad vysokoškoláků jsme přiblížili aktivity naší PhD Akademie, která si klade za cíl být „pomocnou rukou“ pro naše doktorandy a přispět k jejich profesnímu i osobnostnímu růstu. Velmi mě potěšilo, jak velkému zájmu veřejnosti se věda těší,“ uvedla prorektorka VŠB-TUO pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.
Premiéru na Veletrhu vědy mělo i Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET). Návštěvníkům představilo svůj výzkum od nanotechnologií a materiálů pro nízkouhlíkovou a udržitelnou energetiku až po environmentální technologie. „Tento veletrh je ideální pro představení našeho vysokoškolského ústavu. Širokou i odbornou veřejnost zaujal náš program, kdy při výrobě cukrové vaty nahlédli pod pokličku nanovláken, a také jsme se dotkli lehce chemie při experimentu známém pod názvem Faraonovi hadi,“ uvedla marketing a PR manažerka CEET Zuzana Wrbková.
Jak vypadá superpočítač, co se na něm počítá a k čemu jej lze využívat, vysvětlovali zájemcům zástupci národního superpočítačového centra IT4Innovations. Připraveny měli soutěže pro děti i dospělé, příchozí se mohli mezi superpočítače přímo podívat díky virtuální realitě.
„Veletrhu vědy jsme se účastnili již potřetí a opět jsme si potvrdili, že na této největší české populárně naučné akci nemůžeme chybět. Je to to správné místo, kde můžeme širokou veřejnost seznámit se superpočítači a s tím, k čemu slouží. Zájem dětí i dospělých o námi připravený program byl obrovský, a to nás velmi těší,“ uvedla tisková mluvčí národního superpočítačového centra IT4Innovations Zuzana Červenková.
Veletrh vědy pořádá každoročně od roku 2015 Akademie věd ČR. Ukazuje vědu ve všech jejích podobách a prezentuje návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Během tří dnů nabídl Veletrh vědy více než 100 expozic, které doplnil doprovodný program ve formě panelových diskuzí, přednášek a workshopů. Návštěvnost letos dosáhla 46.000 osob.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Zuzana Wrbková, marketing a PR manažerka CEET