"Monitorování výskytu mikroplastů v životním prostředí, identifikací zdrojů mikroplastů či stanovením bezpečnosti jednotlivých typů mikroplastů je třeba věnovat velkou pozornost. Problematika mikroplastů v životním prostředí dosud není legislativně ošetřena, na úrovni EU však probíhá odborná diskuze zaměřená na posouzení možností kvalitativního a kvantitativního stanovení mikroplastů v životním prostředí," říká Martina Vráblová, vedoucí výzkumné skupiny Úprava a analýza vod. "Jsme velmi rádi, že se nám podařilo získat dotaci na nové přístroje, díky nimž bude studium mikroplastů nejen ve vodách opět o něco efektivnější," dodává.
Jedním z nově pořízených přístrojů je automatický FTIR zobrazovací mikroskop s plošným FPA detektorem od společnosti Bruker. Ten umožňuje měření infračervených spekter mikroplastů (MP) a pomocí databáze také jejich kvalitativní analýzu. Díky speciálnímu softwaru je možné určit také velikost částic a vyhodnotit tak obsah mikroplastů ve vzorku.
FTIR mikroskop má oproti dříve používaným metodám řadu vynikajících vlastností:
Mikroskop byl pořízen v rámci projektu Budování laboratorních kapacit pro stanovení mikroplastů v pitných, povrchových a odpadních vodách a v sedimentech a čistírenských kalech podpořeného Ministerstvem životního prostředí v rámci Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 a spolufinancovaného Evropskou unií.