„Jsem ráda, že jsme od účastníků získali velmi pěknou zpětnou vazbu, což je zásluha celého organizačního týmu i všech řečníků. Velmi se líbily plenární přednášky, ale zaujala i vystoupení v sekcích. V některých jsme museli dokonce navyšovat kapacitu míst. Lidé také oceňovali prostředí sjezdu, kde bylo dostatek prostoru pro všechny aktivity včetně networkingu,“ uvedla za pořadatele Kamila Kočí z Institutu environmentálních technologií a ostravské pobočky České společnosti chemické.
Program byl rozdělen do šesti programových bloků od Analytické chemie, chemie životního prostředí a příbuzné obory přes Anorganickou a bioanorganickou chemii, Organickou, bioorganickou a farmaceutickou chemii a Chemické vzdělávání a historii chemie až po Průmyslovou chemii. Garantem sekce Materiálová chemie byla Daniela Plachá z Centra nanotechnologií VŠB-TUO. Tematicky velmi pestré byly plenární přednášky, které pronesli například jaderná inženýrka Dana Drábová, lékař a neuropatolog František Koukolík, Jiří Straus z VŠCHT Praha a další.
„Součástí sjezdu byla také posterová sekce, která se konala v Dolní oblasti Vítkovice. Ze zhruba 40 posterů jich získalo ocenění devět. Jednalo se nejen o vědecké postery, ale například i o poster zaměřený na výukové metody v chemii,“ doplnila Kočí.
Další ročník Sjezdu chemiků se uskuteční příští rok v Horním Smokovci na Slovensku. „Letošní sjezd byl velmi pěkně připraven a Ostrava tak nastavila pořadatelům dalších ročníků laťku velmi vysoko,“ pochválil v závěru sjezdu organizátory předseda České společnosti chemické Tomáš Navrátil.
„Jménem svým i Slovenské chemické společnosti bych chtěl poděkovat za perfektně zorganizovaný sjezd a krásné chvíle v Ostravě,“ připojil se i předseda Slovenské chemické společnosti Ľubomír Švorc.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Tereza Bílková