V pátek 27. září mohli účastníci každoroční akce Noc vědců navštívit v kampusu VŠB-TUO také dvě pracoviště Centra energetických a environmentálních technologií (CEET). Konkrétně Centrum ENET, které sídlí v budově CEETe, a Institut environmentálních technologií. Program nabídl unikátní pohled do světa moderní vědy a technologií, zaměřených na udržitelnost a inovace v oblasti energetiky a životního prostředí. Událost, jejímž tématem byla pro letošní ročník "Proměna", oživila v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se lidé běžně nedostanou. Bezmála tisíc návštěvníků, kteří si nenechali tuto příležitost ujít a zavítali na naše centra, svědčí o rostoucím zájmu veřejnosti o vědu a techniku.
Návštěvníci měli možnost zúčastnit se bohatého programu, který zahrnoval ukázky pokročilých energetických technologií, modely využití obnovitelných zdrojů energie a inovativní metody snižování ekologické stopy. Komentovaná prohlídka na CEETe s názvem „Energetická soběstačnost? To není volba, ale nutnost“ byla zárukou nevšedního zážitku a přiblížila návštěvníkům fascinující proměny, které se odehrávají v průmyslu i běžném životě.
Co se stane se zbytky jídel ze školních jídelen, jak vypadají běžné věci pod elektronovým mikroskopem, co se stane s listem, když ho ponoříme do tekutého dusíku, jaká je barva chlorofylu pod UV zářením, co se stane s přírodními materiály působením mikrovlnného záření, co jsou mikroplasty a kde se s nimi setkáme, že katalyzátor není jen součástka v autě a mnoho dalšího přiblížil návštěvníkům interaktivní program na Institutu environmentálních technologií. Ukázky byly připraveny tak, aby oslovily nejen děti, ale i dospělé.
Malí návštěvníci ocenili především ukázky netradičních experimentů, ty starší zaujala možnost vyzkoušet si práci s moderními přístroji a seznámit se s tím, jak fungují technologie, které pomáhají snížit emise a chránit životní prostředí. Návštěvníci se také dozvěděli, jaké jsou nové trendy ve využití obnovitelných zdrojů energie či přístupy k efektivnějšímu nakládání s odpadními materiály.
„Popularizačních akcí, jako je Noc vědců, se na Institutu environmentálních technologií účastníme už od počátku existence našeho centra. Jsme si vědomi toho, že komunikace vědy je důležitou součástí naší práce. Každoročně připravujeme program pro děti i dospělé a hravou formou jim přibližujeme naši činnost. Těší nás, když s námi návštěvníci diskutují a pokládají nám dotazy. Vůbec největší odměnou jsou však věty „Aha, tak takhle to funguje, konečně to chápu“ nebo od dospělých „Můžu si to sám vyzkoušet,“ komentuje průběh akce Tereza Bílková, výzkumná pracovnice z Laboratoře ochrany ovzduší. „Jsem ráda, že se do akce každoročně zapojuje řada mých kolegů a že můžeme otevřít naše laboratoře. Věda je financována z veřejných peněz a lidé by měli mít možnost vědět, jak a k čemu tyto finance využíváme, a že jsou využity smysluplně,“ dodává.
Návštěvníci Noci vědců se u nás dozvěděli, jakými způsoby je možné využívat obnovitelné zdroje energie získané pomocí solárních panelů, větrných elektráren nebo jak lze využít biomasu, a jaký mají tyto technologie potenciál pro snížení závislosti na fosilních palivech.
„Je skvělé vidět, jak širokou veřejnost zajímá téma udržitelnosti a moderní technologie, které mohou změnit naši budoucnost. Naši odborníci měli možnost vysvětlit, jak konkrétní projekty přispívají k ochraně životního prostředí a energetické efektivitě, což je téma, které v dnešní době rezonuje napříč celou společností,“ uvedl ředitel Centra ENET, Lukáš Prokop.
Cílem prezentací však nebylo pouze přiblížit veřejnosti to, jak mohou vědecké poznatky pomoci v boji proti klimatickým změnám a energetické krizi, ale také ukázat, že věda je hravá a zábavná.
Vysoká účast na akci, která dosáhla přibližně tisícovky návštěvníků, potvrzuje, že Noc vědců je nejen populární akcí, ale také důležitým kanálem pro šíření vědeckých informací směrem k veřejnosti. Zájemci si odnesli nejen nové poznatky, ale také inspiraci, jak i oni sami mohou přispět k udržitelnému rozvoji.