Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Ocenění z Výstavy patentů a inovačních řešení INTARG 2023

Ocenění z Výstavy patentů a inovačních řešení INTARG 2023
Členové výzkumné skupiny Energetické využití odpadů (IET) vedené prof. Jozefem Vlčkem se ve dnech 24. – 25. 5. 2023 zúčastnili Výstavy patentů a inovačních řešení INTARG 2023 v polských Katovicích.

Z výstavy, na níž jeli představit svou technologii s názvem Technology for enegy utilization of used parts from discarded cars, si přivezli stříbrnou medaili a cenu Polské komory patentových zástupců.

Technologie řeší spalování polymerního autoodpadu, převážně použitých sedadel, polstrovaných částí interiéru vozidel a přístrojových desek, v rotační peci v oxidační atmosféře. V čem je tato technologie výjimečná? Spalováním uvedeného autoodpadu je možné transformovat až 80% tepelného příkonu do entalpie odcházejících spalin. Během spalování je současně dosaženo přijatelných emisních limitů, což je podmíněno dávkováním zásaditého sorbentu s obsahem hydroxidu vápenatého do prostoru spalinovodu za pecním agregátem a chladičem spalin. Díky využití sorbentu dochází ke snížení koncentrace HCl o více než 45%, koncentrace HF o více než 15% a koncentrace SO2 o více než 35%. Hodnoty emisních koncentrací sledovaných složek, tedy TOC, CO, SO2, TZL, HCl a HF, jsou nižsí než limitní hodnoty stanovené vyhláškou 415/2012 Sb.

Gratulujeme všem členům výzkumného týmu k dalšímu úspěchu!

Vloženo: 30. 5. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9350 - Institut environmentálních technologií
Zpět