Oslava 10. výročí otevření budovy Institutu environmentálních technologií

Dne 10. 11. 2023 proběhla oslava 10. výročí otevření budovy Institutu environmentálních technologií. Pozvání na tuto slavnostní příležitost přijala řada našich kolegů z českých univerzit i zástupci z řad průmyslových partnerů. Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava zastupovali nejen zaměstnanci IET, ale také kolegové z dalších výzkumných center patřících pod CEET a v neposlední řadě zástupci fakult.

„V květnu roku 2013 byl kolaudován výzkumný pavilon a o rok později jsme získali statut vysokoškolského ústavu. Měli jsme 22 zaměstnanců a začali jsme se rozvíjet - nejdříve za podpory projektu Národní program udržitelnosti a postupně jsme získávali další projekty“ uvedla ve své úvodní řeči ředitelka IET prof. Lucie Obalová.

V současné době zaměstnává Institut 60 FTE. Vědecký tým Institutu environmentálních technologií tvoří sedm výzkumných skupin zaměřených jak na základní, tak aplikovaný výzkum.

„Jak jsme postupně získávali výzkumné projekty, docházelo také k rozrůstání výzkumných týmů a zvyšování publikačního výkonu až na současných 1,8 publikace na výzkumníka. Povedlo se nám zachovat i kvalitu publikací, přes 95 % článků, které byly publikovány, je v prvním a druhém oborovém kvartilu. V rámci smuvního výzkumu jsme za deset let působení spolupracovali s více než devadesáti firmami,“ dodala prof. Obalová.

V rámci oslavy byli oceněni zástupci z průmyslu, RNDr. Radim Žebrák, Ph.D., ze společnosti Deconta, a.s. za dlouhodobou spolupráci v oblasti pokročilých oxidačních procesů, Ing. Petr Jirsa, Ph.D., ze společnosti SMS CZ, s.r.o. za dlouhodobou spolupráci v oblasti energetického využití odpadů a Ing. Libor Obal ze společnosti TESO, spol. s.r.o., za dlouhodobou spolupráci v oblasti ochrany ovzduší a životního prostředí. Oceněn byl také prof. Libor Čapek, Ph.D., současný rektor Univerzity Pardubice, za dlouhodobou spolupráci v oblasti katalýzy a fotokatalýzy.

Oceněni byli také zaměstnani, bez jejichž práce by IET nebyl špičkovým pracovištem.

Vloženo: 10. 11. 2023
Útvar: 9350 - Institut environmentálních technologií