Ředitelka Institutu environmentálních technologií byla pozvána do Bruselu

Ve čtvrtek 18. dubna 2024 se v Bruselu v hotelu Renaissance Brussels konala V4 Conference 2024 - Research Infrastructures, kterou pořádaly kanceláře podpory výzkumu a inovací V4 v Bruselu (CZELO, SLORD, PolSCA, NRDIO).

Hlavním tématem letošní konference byly výzkumné infrastruktury. Region V4, tedy Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko, se mohou pochlubit množstvím zajímavých příkladů osvědčených postupů, od zavedených infrastruktur až po ty nově vznikající. V rámci konference byly tyto příklady prezentovány a diskutovány účastníky z různých oblastí.

Konference byla zahájena prof. José Luis Martínezem, předsedou Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI) a pokračovala prezentacemi zástupců výzkumných infrastruktur. V prvním panelu se představili zástupci výzkumných infrastruktur V4 a EOSC. Společně se zabývali příklady osvědčených postupů při zřizování výzkumných infrastruktur, personálními problémy, úvahami o dlouhodobé udržitelnosti a správou a řízením dat s důrazem na zásady otevřené vědy a FAIR principů. V odpolední sekci pak vystoupili zástupci ministerstev, stálých zastoupení zemí V4 a zástupce Evropské komise. Sekce byla zaměřena na budoucí trajektorii výzkumných infrastruktur a navázala na předchozí diskusi.

“Jsem velmi ráda, že jsem se mohla konference v Brusselu zúčastnit. Konference  byla příležitostí k navázání kontaktů se zástupci kanceláře CZELO, orgánů EU, zástupců ze zemí V4 i našeho Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a dozvěděla jsem se o nejnovějších iniciativách v oblasti výzkumých infrastruktur v členských státech V4.” zhodnotila svou účast na konferenci prof. Lucie Obalová, ředitelka IET a koordinátorka Velké výzkumné infrastruktury ENREGAT, která je od roku 2019 zařazena na Cestovní mapu VVI ČR a která představuje jedinečnou základnu k realizaci komplexního výzkumu v oblasti materiálového a energetického využití odpadů pomocí procesů spalování, pyrolýzy a anaerobní digesce a v oblasti čištění vznikajících plynů katalytickými, sorpčními a fotokatalytickými metodami.

Vloženo: 19. 4. 2024
Útvar: 9350 - Institut environmentálních technologií