Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Letní škola SAN4Fuel přivítala světovou špičku oboru

Letní škola SAN4Fuel přivítala světovou špičku oboru
Vědci z VŠB-TUO, kteří jsou zapojeni do mezinárodního projektu SAN4Fuel, se zúčastnili letní školy projektu v italském Terstu. Cílem byla výměna informací o nejnovějším pokroku v oblasti atomární katalýzy a jejího využití v energetických či environmentálních aplikacích. Vědci světového renomé na ní sdíleli své poznatky a zkušenosti s nastupující vědeckou generací. Mezi přednášejícími byl i hlavní editor nejvýznamnějšího vědeckého časopisu Science.

Projekt SAN4Fuel se věnuje využití převratného vědeckého postupu – atomárního inženýrství, s jehož pomocí vědci z CATRIN Univerzity Palackého, Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO, Univerzity v Terstu a Univerzity Friedricha Alexandera (FAU) v německém Erlangenu vyvíjejí nové materiály pro získávání „zelené“ energie nebo snižování emisí oxidu uhličitého v ovzduší. Cílem je hledat řešení pro ukončení závislosti na fosilních palivech.

Program obsahoval řadu přednášek a následných diskuzí. Hlavní přednášky pronesli například Paolo Fornasiero, editor časopisu ACS Catalysis, Patrik Schmuki, Matthias Beller či Radek Zbořil, kteří se opakovaně objevují na seznamech nejcitovanějších vědců světa, či Phil Szuromi – editor renomovaného vědeckého časopisu Science.

Osobně mě zaujala přednáška doktora Szuromiho, která ukázala, jak důležité je umět vědeckou práci správně předat vědecké komunitě. Samotný vědecký objev je často jen malá část dlouhé cesty, která vede k publikaci v těch nejlepších světových časopisech. Z hlediska vědecké spolupráce jsme nalezli řadu nových témat zejména v oblasti fotokatalýzy a heterogenní katalýzy s využitím unikátních atomárních katalyzátorů v procesech výroby organických sloučenin či zeleného vodíku,“ uvedl Radek Zbořil, hlavní řešitel za VŠB-TUO z Centra nanotechnologií CEET, který se ve svém vystoupení zaměřil na uhlíkové nanostruktury a popsal jejich klíčovou roli v atomárním inženýrství pro environmentální, energetické a medicínské aplikace. Kromě vědců z Centra nanotechnologií jsou mezi řešiteli projektu i vědkyně z Institutu environmentálních technologií CEET. 

Projekt SAN4Fuel pořádal letní školu již podruhé, první se uskutečnila loni v Ostravě.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Vloženo: 10. 7. 2024
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět